חיפוש באתר:
 
     


רשימת תפוצה
להצטרפות לרשימת התפוצה
 הכנס את כתובת הדוא"ל שלך:

 

 
 


אודותינו


דף הבית >> אודותינו
עמותת אסירי ציון יוצאי אתיופיה
מקור המונח 'אסירי ציון' הוא ככל הנראה, באמירתו של רבי יהודה הלוי - "ציון הלא תשאלי לשלום אסירייך".
אסירי ציון יוצאי אתיופיה הם יהודים, שהושמו בכלא האתיופי, בין השנים 1974-1988,באשמת פעילותם הציונית להעלאת בני העדה לישראל.
אביה הרוחני של הפעילות הציונית באתיופיה היה יונה בוגלה, שחינך דורות של תלמידים, ביניהם ברוך טגניה ופעילים נוספים אחרים. פעילים אלה הקדישו את חייהם להגשמת החלום של עליית יהודי אתיופיה לישראל והבאתו לכדי מימוש. בשל כך ,רבים מהם ריצו תקופות מאסר בבתי כלא באתיופיה ובמדינות הסמוכות לה.

על אסירי ציון יוצאי אתיופיה נמנות שלוש קבוצות מרכזיות:
• פעילים להעלאת יהודי אתיופיה לישראל – בני העדה שקראו ליהודים לעזוב את אתיופיה בדרכים בלתי חוקיות. הם ארגנו וליוו את המסעות מחוץ לגבולות המדינה, משם הועלו היהודים ארצה, בדרכים שונות, ע"י המוסד הישראלי. הפעילות החשאית התקיימה בכפרים, בבתי-הספר ובקרב חיילים יהודים בצבא אתיופיה. בין הפעילים בבתי-הספר היו גם ילדים קטנים, שאף הם נאסרו בשל פעילותם הציונית.
• מורים יהודים, שלימדו בחשאי עברית, מורשת ישראל וציונות.
• פעילי עליה ועולים שנתפסו במדינות הגובלות באתיופיה, לאחר שחצו את הגבול בדרכים בלתי חוקיות בדרכם לעלות לישראל. לאחר שנתפסו הושמו בכלא במדינה בה נתפסו, בשל יהדותם או שהוסגרו לאתיופיה וריצו שם את עונשם.
בכלא האתיופי ריצו אסירי ציון תקופות מאסר של כחמש שנים, בעוד שבמדינות שמחוץ לאתיופיה, השתחררו האסירים לאחר תקופה קצרה, בעזרתו של המוסד הישראלי. לאחר השחרור, חזרו חלק מהאסירים לפעילות ציונית ואחרים עלו לישראל. עד לפני מבצע שלמה, עלו ארצה כל אסירי ציון, המוכרים ע"י המוסד.


הקמת העמותה של אסירי ציון יוצאי אתיופיה
עם הגיעם לישראל, לא היו אסירי ציון יוצאי אתיופיה מודעים להגדרתם ולזכויות המגיעות להם ככאלה. אנשי המוסד, שפעלו עימם באתיופיה, הפנו אותם למוסדות המדינה לצורך קבלת הכרה וזכויות, אלה הביאו עמם אסירים נוספים.
עמותת אסירי ציון יוצאי אתיופיה הוקמה בעשרים באפריל ,שנת אלפים, ביוזמתו של אסיר ציון טמנו מלקו.

מטרות העמותה
1. לארגן ולקדם את ציבור אסירי ציון יוצאי אתיופיה בישראל ובחו"ל.
2. לפעול בקרב הממסד הישראלי למען הכרה באלה אשר ריצו תקופות מאסר בכלא האתיופי כאסירים יהודים ונגרם להם נזק גופני ונפשי, כאסירי ציון ולהעניק להם את הזכויות המגיעות להם.
3. להביא להכרה באסירי ציון, אשר נשלחו למשימה ע"י המוסד הישראלי, כאסירי ציון אשר נשלחו ע"י המדינה, על מנת שיקבלו פיצוי הולם וקצבה חודשית ממשרד הביטחון.
4. לפעול מול משרד הקליטה להצבת נציג מטעם העמותה בוועדות שונות, הדנות באסירי ציון.
5. לקדם את עניינם של בני משפחות אסירי ציון אשר נהרגו, נעדרו, או שנגרם להם נזק גופני ונפשי בהיותם יהודים, ולדאוג להם ולבני משפחותיהם לפיצוי כספי ולקצבה חודשית.


מפעילויות העמותה

1. כיום, מוכרים בארץ כ-580 אסירי ציון יוצאי אתיופיה, רבים מהם הודות לפעילות העמותה.
2. בחודש יולי 2002 נערכו סדנאות והרצאות בנושא זכויות אסירי ציון.
3. ב-24 ביוני 2003 הועלו עצמותיו של איוב מולא ז"ל - פעיל ציוני, שהוצא להורג ע"י שלטונות אתיופיה ונקבר במקום הריגתו בהרדר - לבית עלמין יהודי בכפר וולקה.
4. ב-29 ביוני 2004, 4 שנים לאחר הקמתה, התבצעו בעמותה בפעם השניה בחירות כלליות להנהלתה. מאז התקיימו בחירות נוספות בשנת 2008.
5. ב-1 באוגוסט 2005 - זכה יו"ר העמותה, אדיסו ראובן, לתעודת הוקרה מטעם הסוכנות היהודית וארגון הגג של עולי אתיופיה, על הברחת אסירי ציון יוצאי אתיופיה מהכלא הסודני.

בעלי תפקידים בעמותה
יושב ראש –ראובן אדיסו
סגן יושב ראש –טמנו מלקו
גזבר –עלמו גשאו
מזכיר –סיסאימקונן
דוברת –אסנקו מלאסה
מבקרים –אספאו פנטה, דבש וונדמנך
 
 
 

 

ארגון אסירי ציון יוצאי אתיופיה   -    צור קשר         מפת האתר         חזור למעלה

 


לייבסיטי - בניית אתרים