חיפוש באתר:
 
     


רשימת תפוצה
להצטרפות לרשימת התפוצה
 הכנס את כתובת הדוא"ל שלך:

 

 
 


אדיסו רובל


דף הבית >> סיפורים אישיים >> אדיסו רובל

אדיסו רובל נולד בכפר "אבה גיאורגיז" שבחבל גונדר ב"אורד אוטבת"
עלה לישראל בשנת 1991 במסגרת מבצע שלמה.
נשוי ואב לשלשה ילדים, מתגורר בקרית גת.


סיפור עלייתי
נולדתי בכפר "אבה גיאורגיז" שבחבל גונדר ב"אורד אוטבת".
עבדתי בחקלאות עם אבי ולאחר נישואי התגייסתי לצבא האתיופי, בו שרתתי כ - 4 שנים.
לאחר השחרור מהצבא, עבדתי במשרד התעבורה בגונדר. בתחילת שנות השמונים החלטנו יחד אשתי, אני ובני משפחותינו, לעבור לסודן ומשם לעלות לישראל. במעבר לסודן נתפסתי ונעצרתי בחשד לפעילות במוסד. הכחשתי וטענתי שעברתי לסודן כדי להתגורר בה ושאין לי שום קשר ליהדות ולמוסד. לאחר ששוחררתי, עלתה המשפחה לארץ ואני גויסתי למוסד ונשארתי בסודן.
בשנת 1991 במבצע שלמה הגעתי לבסוף לישראל.
לאחר שהייה במרכז קליטה (מרכז החורש) הצטרפתי לאשתי ושלושת ילדינו בקריית גת.
 
הסיפור האישי שלי
לאחר גיוסי לשורות המוסד, הוגדר כי תפקידי יהיה להעביר כספים ליהודים שהגיעו מאתיופיה והמתינו לעליה לארץ ישראל. בנוסף גם עזרתי ליהודים לחצות את הגבול מאתיופיה לסודן.
לאחר חמש שנות פעילות נתפסתי ונעצרתי. נשלחתי לכלא ללא משפט ושהיתי בתנאים קשים מאד ובבידוד משך שנה וחודש. בתקופה זו סבלתי מעינוים קשים בהם הכו אותי יומם וליל. לא התקלחתי משך כל אותה תקופה וסבלתי מחרפת רעב. נאלצתי להסתפק בשאריות האוכל והמים של הסוהרים ובימים שלא נותרו כאלה, נשארתי רעב וצמא.
כל אותה תקופה הכחשתי את פעילותי במוסד וטענתי שאינני יהודי. קיבלתי החלטה לא לגלות דבר כיון שהבנתי שאם אודה, אסגיר אחרים והנחתי שיהרגו אותי בכל מקרה. העדפתי למות לבד ולקחת את סודי לקבר. בשלב מסוים מרב ייאוש תקפתי את אחד השוטרים. לאחר המעשה נחקרתי על ידי איש סודני בכיר ששלח אותי למעצר בתנאים קלים יותר. במעצר זה כבר לא שהיתי בבידוד אלא עם יהודים נוספים. גם שם המשכתי להסתיר את זהותי ואת קשריי עם המוסד. לאחר שלוש שנים וחודש החלטתי לברוח. הצלחתי להשיג כסף מאנשי הצלב האדום ושכנעתי שישה חברים להצטרף אליי. עקבתי אחר משמרות הסוהרים וגילתי את השעות בהן שמר סוהר פחות מיומן. באחד הלילות לקחתי עימי את חבריי ובשעה ארבע לפנות בוקר שברנו את חומות הכלא ונמלטנו. הצלחנו לעבור את הגבול לאתיופיה ולהגיע לחבל קאוורה.
משם המשכתי לגונדר ולאדיס אבבה. שם הגעתי לשגרירות הישראלית והתקבלתי בחום רב. למרות המעצר הקשה המשכתי במשימתי להעלות יהודים לארץ ישראל , מקניה ומאריתריאה, עד לעלייתי לארץ ישראל. 

 
 
ארגון אסירי ציון יוצאי אתיופיה   -    צור קשר         מפת האתר         חזור למעלה

 


לייבסיטי - בניית אתרים