חיפוש באתר:
 
     


רשימת תפוצה
להצטרפות לרשימת התפוצה
 הכנס את כתובת הדוא"ל שלך:

 

 
 


אברה ממוייה


דף הבית >> סיפורים אישיים >> אברה ממוייה
אברה ממוייה נולד בכפר בשם וואלו, באיזור סקוטה ב21.5.1950 להורים לאם גביאנש סמאון ולאב ממוייה צגיה דסה. אביו נפטר לאחר הולדתו ע"י הנוצרים קיצוניים עקב סכסוך.אברה גדל במשפחה עם סוציואקונומי נמוך.
לאחר שגדל והגיע לגיל התבגרות התחן עם יננש קסה יצחק, עמה הביא 9 ילדים (דסליין אברה,טגב אברה,גזה וורק אברה,אלמיטו אברה,בלטו אברה,אדוייה אברה, קבבוש אברה,אברהם אברה ואסתר אברה.)
אברה ממוייה עזב את מקום מגוריו בשנת 64' לגמוגופה שנמצא בוולייטה והתחיל לעבוד בחקלאות וייצור בגדים מסתוריים.לאחר מספר שנים התגייס לצבא של אתיופיה (1969), ביחד איתו התגייסו:טגבו אברה ואלמנך ארקוייה.שבמהלך השירות הצבאי טגבו נפצע לקחו אותו בהליקופטר לעיר דרסוגופה לקבלת טיפול רפואי.לאחר מספר חודשים אברה ממוייה ואלמנך נפצעו והובלו ברכב לטיפול רפואי.לאחר ההחלמה המשיכו לשרת.
בשנת 1979 אברה ממוייה חזר לביתו לאחר שסיים את שירותו הצבאי.באותה שנה עזר לאנשים להעתיק מקום מגורם מגונדר לגמוגופה במהלך ניפרד וילד את פלקו אברה, ברוק אברה ויאלם -וורק אברה.
לאחר תקופה אברה ממוייה,ממוייה סבהט, ונדם אגי מלש וובה, לולה אברה, טספיה מלסה, מקוריהו אנגדהו, דרסלין אברה ניסו להגיע לישראל דרך קניה (לפני כן קיבלו מספר טלפן מצגן אהרון) עברו בעיר קונס-טלטל שנמא בוואמו-מויילה כאשר נשאר להם 8 ק"מ ליעד נתפסו ע"י השוטרים המקומיים ויתר עלכן נתפסו 25 אנשים בג'בוטי.אברה ממוייה ישב בבית כלא במשך שנתיים, ובאותה תקופה הכיר את אשתו השנייה שקוראים לה סילה טגניה ואיתה הביא את מולו אברה,ברהנו אברה,טקלה אברה,אדיסה אברה.לאחר שהשתחרר עבר עם כל ילדיו לאדיס אבבה,כל פעם חזר לדסה על מנת להביא את אחיו שנשארו מאחור.כאשר הביא את אחיו מגונדר לבהר-דר נתפסו ע"י שוטרים ונכלאו באותה תקופה היה מלחמה משום שהמורדים בממשלה נקראים "איהדיג" הצלחו להפיל את הממשלה היה לו הזדמנות להוציא אותם אבל כשניסה להוציא אותם אחד מאחיו נפטר..את מי שנשאר בחיים הוא לקח אותם וולדיה לאדיס אבבה.
כאשר הוציא את אחיו מהכלא עבר סבל רב משום השוטרים המקומיים תפסו אותו וגרמו לנזק גופני ונפשי עד שהגיע למשפט משום שבאותה תקופה שהוא הגיע היה עימות בין המורדים לבין השוטרים של הממשלה והשוטרים חשדו שהוא חלק מהמורדים.
השופטים קבעו שהוא זכאי לקחת את אחיו ביניהם איוב מולה,אסרס מנגסטה וגטנט איוב. איוב מולה נהרג עקב היריות שנורו בין המורדים לכוחות הממשלה.אברה ממוייה ואחיו ששוחררו הלכו ברגל במשך 38 עד שהגיעו לאדיס אבבה.לאחר מספר חודשים אברה חזר לגמו-גופה להביא את 26 האנשים שנשארו שם.הוא וקולה ארטה, טאגיי סמון, אדננה זוודה עזרו להם להגיע לארץ ישראל.
בנוסף לז הוא עזר למצוא לעלותם את ילדיו של וובה וונדה לארץ ישראל,טסמה אלמיהו שהוא יתום, ומאיזור דברה טאבור לגביהו אלמיהו, לאלמז דרג'ה לטזו מנטסנות ולעוד 75 אנשים.
אברה ממוייה עדיין ממשיך בחיפוש אנשים ועלייתם לארץ.למשל את גזיהו אדמסה מצא בהרר-גוג לאחר ש50 שנה נעדר וגם את בנו של ביינה אדן שנעלם 44 שנה.
אברה ממויה טס הרבה לאתיופיה על מנת לחפש נעדרים ועקב נכס משפחתי שקנה עם אישתו ונמצא בתהליך של משפט משום שהבעלים שמכרו את הנכס נפטרו לי להגיד שיש להם בן שאמור לרשת את הנכס והילד דרש את הנכס לאחר שנפטרו. 
 
ארגון אסירי ציון יוצאי אתיופיה   -    צור קשר         מפת האתר         חזור למעלה

 


לייבסיטי - בניית אתרים